В умовах пандемії коронавірусу заклади освіти працюють у дистанційному форматі, особливістю якого є синхронний і асинхронний режими.
Як наголошує освітній омбудсмен Сергій Горбачов, проводити онлайнові уроки – це обов’язок учителя. Дистанційне навчання запроваджують наказом по закладу освіти, де мають бути визначені його складові та передбачені як синхронний, так і асинхронний режим проведення занять.
У синхронному режимі організовують щонайменше 30 % навчального часу, передбаченого освітньою програмою закладу, а решту навчального часу організовують в асинхронному режимі.
Міносвіти приділило багато уваги роз’ясненням вимог до вчителів і викладачів під час дистанційного навчання, аж до рекомендованого зовнішнього вигляду педагога.
Певні рекомендації сформульовані й для учнів. «Під час онлайн-навчання має бути дисципліна така ж, як і під час уроків оффлайн. Тому рекомендуємо створити власні правила для уроків: підключатися до уроків без запізнення, вмикати камеру, активно обговорювати завдання, вдягатися, як і на навчання офлайн, тощо», – радять у МОН.
Деякі школи розробили рекомендації для батьків, у яких наголошують: кожен урок має починатися в синхронному режимі шляхом відеоконференції, а далі може переходити в асинхронний режим. Учні повинні приєднуватися до відеоконференції під своїм прізвищем, а не під вигаданими ніками. У кожного учня мають бути ввімкнені мікрофон і відеокамера. У разі недотримання цих вимог учитель має від’єднати учня від відеоконференції й позначити, що цей учень був відсутній.
Натомість учні та студенти не завжди дотримуються таких вимог. Часто вони не вмикають відеокамеру, аргументуючи це поганою якістю інтернет-зв’язку, недосконалою роботою камери чи навіть неготовністю показати себе в домашніх умовах і в домашньому одязі. Тому часто педагог змушений проводити заняття перед монітором із чорними квадратиками або смішними фотозаставками.
Однак є й інший аспект цієї проблеми. Як наголошують науковці, відеоконференції є одним із серйозних екологічних викликів для нашої планети. Дослідники Університету Пердью, Єльського університету та Массачусетського технологічного інституту з’ясували, що для оброблення даних потрібно багато електроенергії, а її виробництво потребує водних, земельних ресурсів і призводить до викидів вуглекислого газу. Якщо ж вимкнути камеру під час дистанційного уроку, це зменшить викиди на 96 %.
Comments